Planowane zmiany w Kodeksie Pracy 2014

» Posted by on Wrz 6, 2014 in Blog o bhp | Możliwość komentowania Planowane zmiany w Kodeksie Pracy 2014 została wyłączona

Planowane zmiany w Kodeksie Pracy 2014

Zmiany, zmiany, zmiany….

A na razie to tylko plany szykowanych zmian w Kodeksie Pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest na etapie projektu zmian w  Kodeksie  pracy z zakresu przepisów dotyczących prac dozwolonych kobietom oraz wystawiania skierowania na badania profilaktyczne pracowników.

W propozycji zawartej w projekcie nowelizacji kobiety nie będą mogły wykonywać prac związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, mogącym stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.  Ujęto w  przepisie sytuację kobiet w ciąży i karmiących piersią, które w myśl projektu nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystnych wpływ na przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

W aspekcie badań lekarskich jest uściślenie dotyczące skierowań na badania profilaktyczne, Zgodnie z proponowanymi zmianami konieczne będzie podanie w skierowaniu warunków wykonywania pracy.

Ważną zmianą jest też uszczegółowienie obowiązku wydania przez pracodawcę skierowania pracownika na badania profilaktyczne. Zgodnie z projektowanymi przepisami pracodawca będzie musiał podać w skierowaniu warunki wykonywania pracy.  Skierowanie ma zawierać dokładny opis warunków pracy na określonym stanowisku, obecnie zdarza się nazwa stanowiska pracy.

Istotna zmiana to zlecanie badań okresowych poza określonymi terminami oraz możliwość wydawania orzeczenie o częściowej (nie)zdolności do pracy. Obecnie lekarz wydaje orzeczenie, że pracownik nadaje się lub nie do  wykonywania pracy na danym stanowisku. Zgodnie z proponowanymi zmianami będzie mógł określić ograniczenia do wykonywania określonych czynności w związku ze stanem zdrowia pracownika, np. dopuścić go do pracy w mniejszym wymiarze lub określić maksymalną masę przedmiotów, które może przenosić, czy np. zabronić prac na wysokości powyżej 3m i dopuścić do 3m.

Nie będzie więc można poprzestać na ogólnym wskazaniu stanowiska. Ma to mieć znaczenie w kontekście możliwości wskazania przez lekarza medycyny pracy określonych czynności lub prac, których pracownik nie może wykonywać. Rozszerzony też zostanie zakres delegacji ustawowej będącej podstawą rozporządzenia określającego tryb przeprowadzania badań profilaktycznych. Upoważni ona do wskazania w rozporządzeniu przypadków, w których okresowe badania lekarskie mogą być przeprowadzone poza terminami wynikającymi z częstotliwości tych badań.

Projekt ustawy nowelizującej jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. Ustawa ma wejść w życie po upływie dwóch tygodni od jej ogłoszenia.

Zastanawiający jest fakt jakie będą konsekwencje wydawania orzeczeń z ograniczeniami  do wykonywania niektórych czynności. Załóżmy, że pracownik jest zdolny do pracy, a lekarz wskaże, że nie może np. przenosić ciężarów od określonej masy. Co zrobić jeśli w jego pracy podnoszenie to podstawa, ponieważ jest magazynierem. Ten pracownik staje się niezdolnym do wykonywania swojej pracy. Projekt nie mówi o konsekwencjach takich zapisów.

Co jeśli pracodawca nie może zapewnić innej pracy danej osobie? Czy wówczas może ją zwolnić? Czy jeśli zaproponuje inne stanowisko, to ma zapłacić dodatek wyrównawczy? Nie wiadomo, te przepisy tego w ogóle nie regulują. Najbardziej istotne jest to, czy konsekwencją tych przepisów byłby obowiązek po stronie pracodawcy przeniesienia pracownika do innej pracy – powiedziała Żukowska – ekspertka Pracodawców RP

Konsultacje projektu potrwają do końca września.

W 2015r planuje się zmiany w umowach na czas określony poprzez wprowadzenie limitów w ich długości a także długości wypowiedzenia tych umów. Obecnie w przypadku zawarcie umowy dłuższej niż 6 miesięcy można zawrzeć informację o jej możliwym wcześniejszym rozwiązaniu – 2 tygodnie.

M_RP

468 ad