Od jakich świadczeń wynikających z BHP należy opłacić składki ZUS?
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, obligatoryjnie. Kodeks pracy i art. 207 wskazuje, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie pracy. Ponadto przy wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Przepisy nakładają szereg obowiązków na pracodawcę i wymagań jak mają te bezpieczne i higieniczne warunki wyglądać.
Kosztami nie ma obciążać pracowników.
Ten wpis będzie dotyczył odzieży i obuwia roboczej i coś jeszcze się znajdzie ….
Co do zasady wszelkie świadczenia wynikające z przepisów bhp powinien zapewnić przekazując je w naturze, jednak w niektórych przypadkach może wypłacić ekwiwalenty za te świadczenia. Gdy spełniają one określone warunki będą bez naliczenia składek ZUS.
Odzież i obuwie robocze
Odzież, która w wyniku wykonywania pracy może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu to pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatnie odzież i obuwie robocze. Obowiązek ten wynika z art. 2377 kodeksu pracy. Pracownika należy zaopatrzyć w odzież i obuwie także gdy wynika to ze względów ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tabela odzieży i obuwia roboczego jest załączinkiem do regulaminu lub osobnym uregulowaniem, w tabeli gospodarowania należy zapisać rodzaj przysługującej odzieży i przewidywane czasokresy użytkowania. Odzież wydawana nie musi być nowa, ale ma być czysta, zdezynfekowana. Więcej o zasadach przydziału.
Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, własnej odzieży i obuwia roboczego, ale tylko za zgodą pracownika i spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym wypadku wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniający aktualne ceny odzieży i obuwia roboczego. Taki ekwiwalent nie stanowi podstawy wymiaru ubezpieczenia (społecznego i zdrowotnego). Zwolnienie ze składek wynika z §2 ust.1 pkt 6 rozporządzenia składowego.
Są ograniczenia w wypłacaniu ekwiwalentów za odzież – stanowiska na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
M_RP
Najnowsze komentarze