Na jakiej podstawie przeprowadzane są szkolenia.
Ustawa z z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 – z późn. zm.) Dział X zgodnie z art. 2091 znowelizowanej Ustawy Kodeks Pracy pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia oraz przeszkolenia pracowników odpowiedzialnych za wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej.
Teraz krok po kroku w zapisy Kodeksu
Krok 1 informować
Art. 2071. § 1. Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:
- zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników,
- działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń, o których mowa w pkt 1,
- pracownikach wyznaczonych do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Krok 2 wyznaczyć
Art. 2091. § 1. Pracodawca jest obowiązany:
- zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożaru i ewakuacji pracowników,
- wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, - zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
Krok 3 dostosować
§ 2.
Działania, o których mowa w § 1, powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
Krok 4 przeszkolić
§ 3
Liczba pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń.
Krok 5 powierzyć zadania
Art. 2373. § 1. Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jak pokazałam w 5 krokach szkolenia dla osób w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji są konieczne i wynikają wprost z przepisów. Pracodawca uwzględniając rodzaj i poziom występujących zagrożeń ma dostosować liczbę osób które będą te zadania wykonywały a także rodzaj czy intensywność szkolenia. Firmy szkoleniowe oferują szkolenia już 3 godzinne. Po zakończeniu wystawią właściwe zaświadczenie. Programy szkoleń też są różne.
Poniżej jeden z przykładowych programów szkoleń.
Lp. | Nazwa zajęć edukacyjnych |
1. | Ogólne wiadomości o pożarach i wybuchach, zapoznanie pracowników obiektu z przepisami przeciwpożarowymi. |
2. | Zagrożenia pożarowe obiektu oraz przyczyny powstawania i rozprzestrzeniania się pożaru. |
3. | Sposoby postępowania na wypadek pożaru. |
4. | Rozmieszczenie i obsługa sprzętu gaśniczego oraz stałych i pozostałych urządzeń ppoż. |
5. | Sposoby ewakuacji ludzi i mienia na wypadek powstania pożaru oraz sposoby postępowania do czasu przybycia jednostek ratowniczo – gaśniczych. |
M_RP
Najnowsze komentarze