Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że nieuzasadnione wykorzystywanie umów o pracę na czas określony zostanie ograniczone.
W 2015 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, w której znaleźć mają się m.in. przepisy uzależniające długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
– Według nowych przepisów liczba rodzajów umów o pracę zostanie zmniejszona z 4 do 3.
– Utrzymane zostaną umowy o pracę na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony. Oznacza to równocześnie rezygnację z umów o pracę na czas wykonania określonej pracy.
Jak tłumaczy projektodawca „Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech”.
Limity nie będą obowiązywać w sytuacji, gdy umowa zawarta jest w celu zastępstwa pracownika (w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy), wykonywania pracy dorywczej/sezonowej oraz wykonywania pracy przez okres kadencji. W katalogu tym znajdą się również przypadki, kiedy pracodawca „wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zatrudnienie na czas określony w związku z okresowymi potrzebami pracodawcy”.
Projekt zakłada także wprowadzenie możliwości wypowiadania umów o pracę na czas określony z mocy przepisów Kodeksu pracy oraz uzależnienie długości okresu wypowiedzenia umowy na czas określony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (podobnie jak jest to teraz w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony).
Jak podano w uzasadnieniu projektu „Oczekuje się ograniczenia nieuprawnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony w sytuacji, gdy powinny być zawierane umowy o pracę na czas nieokreślony, zwiększenia adekwatności zawieranych umów do faktycznych relacji między pracodawcą i pracownikiem”.
Resort pracy oszacował, że obecnie w Polsce na podstawie terminowych umów o pracę zatrudnionych jest ok. 1,8 mln osób.
Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z dnia 20 października 2014 r.) o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
(Źródło: Podatki.biz)
Najnowsze komentarze