Przedłużacz, kabel………… zwał jak zwał, czasem konieczny.

» Posted by on Maj 9, 2016 in Blog o bhp, Informacje BHP, inne | 4 komentarze

Przedłużacz, kabel………… zwał jak zwał, czasem konieczny.

Przepisy nie zabraniają stosowania przedłużaczy, jednak należy je odpowiednio dopierać oraz użytkować. Nie może być praktyką stosowanie przedłużaczy jeśli ilość gniazd w pomieszczeniu jest wystarczająca. Ważne jest także jakie urządzenia o jakiej mocy będą podłączana do tej instalacji. Przykładowo czajnik elektryczny, żelazko czy farelka pracuje z dużym obciążeniem instalacji i najlepiej jest stosowanie podłączenie bezpośrednio do gniazda. Zastosowany przedłużacz musi być odpowiedni. Istotne, by przedłużacze były 3 żyłowe, z tzw. bolcem i nie leżały swobodnie na podłożu w miejscu gdzie jest komunikacja. Są urządzenia które muszą być podłączone bezpośrednio, warto zapoznac się z dokumentacją tzw.DTR-ką urządzenia by jednoznacznie stwierdzić jakiego zasilania wymaga.

Najlepszym sposobem jest rozbudowanie odpowiednio sieci elektrycznej pod potrzeby danej firmy, by uniknąć konieczności stosowania przedłużaczy.
Nie ma jednoznacznych przepisów czy przedłużacz jest elementem instalacji elektrycznej a tym samym istnieje konieczność przeprowadzania badań. Należy użytkując taki sprzęt zwrócić uwagę na wszystkie elementy przedłużacza, wtyczki i gniazda. W przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek elementu przedłużacza elektrycznego, powinien być on niezwłocznie wymieniony. Oględziny powinny być przeprowadzone pod kątem widocznych uszkodzeń technicznych, trwałości zamocowań elementów przedłużacza, trwałości obudów i nieprzerwanej ciągłości izolacji.

468 ad

4 komentarze

  1. Warto jeszcze dodać, że przy pracy przedłużaczem na bębnie warto go w całości rozwinąć podczas pracy aby uniknąć jego przegrzania. Na wielu budowach często spotyka się również wymóg aby przedłużacze miały przemysłowe wtyczki i gniazda z gumy i PCV.

  2. Bezpieczeństwo w pracy jest najważniejsze. My organizowaliśmy szkolenia BHP dzięki uprzejmości biura rachunkowego M-A z Łodzi które zajmuje się naszymi dokumentami. Bardzo dobre, rzetelne biuro i mają jeszcze dodatkowe usługi jak właśnie szkolenia BHP, pomoc prawnika czy Kadry i płace. Polecam =)

    • Dobre szkolenia to początek świadomości do bezpiecznych zachowań. Panie Pawle a w temacie wątku? instalacja i przedłużacze, co Pan może wnieść w temat?

  3. Warto dodać, że przedłużacze w dzisiejszych można dobrać” na każda okazje” w zależności od potrzeb i zastosowania do prac budowlanych na zwenątrz z IP44 są inne do prac w ogrodzie z gniazdem wbijanym, do warsztatu przedłużacze automatycznie zwijane ze specjalnym przewodem odpornym na ścieranie.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>